Spoku koks

Spoku koks Jūrmalas parkā pie slavenā koncertdārza “Pūt, vējiņi” ir apjomīgs vides objekts, kas veltīts rokgrupai “Līvi”, kas ir izaugusi un nostiprinājusi savu nacionālo pārliecību vairākās paaudzēs visā Latvijā. Grupa tika dibināta Liepājā 1976. gadā. To dibināja Ēriks Ķiģelis un Juris Pavītols, ātri iekarojot mūzikas fanu sirdis un prātus visā nācijā. “Līvi” ir vienīgā rokgrupa Baltijā, kurai par godu ir uzcelts piemineklis. Metāla konstrukciju izgatavoja Liepājas metālmākslinieks Reinis Kuncītis, tā idejas autore bija Mārtiņa Freimaņa fonda pārstāve Maija Kalniņa, bet līdzekļi tam tika savākti pateicoties Liepājas pilsētas domes atbalstam un grupas mīļotāju ziedojumiem. Spoku koka atklāšana notika 2014. gada 29. augustā ar lielkoncertu “Nezāles neiznīkst“, kā ieņēmumi tika ziedoti pieminekļa izveidei. Tā kopējās izmaksas bija 50 tūkstoši eiro.

Nosaukumam par iedvesmu kalpojis  Jāņa Groduma un Aivara Neibartes “Līviskā ziņģe” teksts “Līvs – tas ir spoku koks”. Tas simbolizē izaugsmi un attīstību, tam ir saknes un zari, kas tiecas pēc debesīm. “Spoku koks” apvieno līvu leģendu ar pašreizējo un mūžīgo dzīvi debesīs, kur jau ir vairāki grupas dalībnieki.

Kokā ir atrodami pieci mūzikas instrument apveidi, bet uz tā saknēm redzami zudušo  grupas “Līvi” dalībnieku vārdi, tostarp Jānis Grodums, kura nāve 2010. gadā bija grupas beigu sākuma periods. Teritorija ap koku ir uzstādīta ar Liepājas pilsētas baltā bruģa segumu, uz kura ir redzami dziesmu nosaukumi. No otras puses, sēžot uz soliem, kuri izskatās kā ģitāras grifi, var atskaņot “Līvus”, nospiežot pogu. Šī piemiņas un pulcēšanās vieta ir izveidota, lai cilvēkiem atsauktu atmiņā leģendāro rokgrupu, ar kuru ir uzaugušas paaudzes. Īpaši skaists koks kļūst vakara stundās, kad gaisma spēlējas tā zaros. Piemineklis ir vairāk kā sešus metrus augsts un to veido ap četri tūkstoši stienīšu no metāla, kas veido aptuveni divu tonnu masu. Tā tapšanai bija nepieciešams pusotrs mēnesis. Pirms pieminekļa uzstādīšanas, ikviens varēja balsot par savām mīļākajām “Līvu” dziesmām, piedaloties SMS balsošanā.

Grupas Līvi vēsture

Grupa tika izveidota Liepājas pilsētā, pateicoties diviem talantīgiem mūziķiem- Ērikam Ķigelim un Jurim Pavītolam. Sākotnējās grupas versijas klāstā kļuva populāra dziesma”Vairogi”. Pēc Ērika Ķiģeļa nāves 1985. gadā, viņa vietu ieņēma Ainars Virga, lai gan tas bija laiks, kad grupu pameta vēl divi tās dalībnieki un klīda baumas par “Līvu” izjukšanu. 1986. gads bija pirmais gads, kad grupa izcīnīja pirmo vietu valsts mērogā, kas notika uzvarot “Mikrofona” aptaujas noslēguma pasākumā ar dziesmu “Dzimtā valoda”. Tajā pašā gadā “Līvi” tika apbalvoti ar skatītāju simpātijas godalgu Liepājas Dzintara pasākumā.  Savukārt, 1987. gadā bundzinieka Vilņa Krieviņa vietā nāca Ainara Virgas brālis Dainis Virga, kurš mira 2003. Gadā, un viņa vietā atgriezās Vilnis Krieviņš. Pastāvēšanas laikā grupai ir bijuši trīs vadošie solisti un trīs sastāvi, 21 grupas sastāva biedrs.

Grupa izdevusi septiņus studijas albumus- Aprīļa pilieni (1985) Iedomu pilsēta (1986), Līvi (1988), K.M.K.V.P. (1996), Viva (1998), 2001 (2000), Pāri visam (2004).

Tāoat arī divus koncertierakstus 1994. gadā un 8 dziesmu izlases- Karogi (1994), 20 gadu jubilejas izdevums (1996), Bailes par ziņģēm (1997), Līvi Zelts I (2002), Dziesmu izlase 1995-2005 (2005), Iedomu pilsēta/Aprīļa pilieni (2006), Kurzemei – saules ceļš + Līvi dzīvi (2006), Nezāles neiznīkst (2010).

Dodoties uz pludmali no Peldu ielas un jūs  nepalaidīsiet garām šo skaisto arhitektūras veidojumu!