Liepājas Svētās Trīsvienības baznīca

Liepājas Svētās Trīsvienības baznīca ir unikāla un tai ir īpaša vieta Latvijas arhitektūras vēsturē. Tā ir vēsturiska kultūras ēka un luterāņu baznīca, kas atrodas Lielā ielā 9. Katedrāles pamats tika uzcelts 1742. gadā. Tā tika būvēta Liepājas vācu draudzei. Katedrāle tika iesvētīta jau 1758. gadā, bet celtniecība tika pilnībā pabeigta tikai simts gadus vēlāk- 1866. gadā, kad saskaņā ar sākotnējo projektu tornim tika uzbūvēti vēl papildus divi stāvi. Gan latvieši, gan vācieši ziedoja līdzekļus baznīcas celtniecībai. Baznīcas interjera un ārējā arhitektūra ir veidota vēlīnā baroka stilā ar klasicisma iezīmēm. Dominējošā ir barokam raksturīgā dekoratīvā izcelšanās un mākslinieciskums, tai skaitā gaismas un ēnu kontrasti. Savukārt baznīcas iekšējo apdari vairāk ataino rokoko stils ar sarežģītiem rotājumiem, kas raksturo arī rokoko stila gliemežnīcu un koraļļu motīvus, padarot interjeru izsmalcinātu un ar luksusa noskaņu. Izveidotā ēka atbilst tā laika Ziemeļeiropas arhitektūras līmenim. Tajā atrodas 13 metrus augsts altāris, biktsols, katedrāle un katedrāles iekšpusē otrajā stāvā ir Kurzemes hercogistes loža. Šeit rokoko stila priekšmeti ir bagātīgi dekorēti ar kokgriezumiem un zeltu. Baznīcā ir vairāk nekā 30 atsevišķas nacionālās mākslas vienības. Tajā arī atrodas plāksne par piemiņu somu jēgriem, kuri 1918. gadā solīja uzticību Somijas likumīgajai valdībai.

Tā kā sākotnēji tā bija vācu baznīca, šī katedrāle Latvijā ir īpaša ar to, ka arī mūsdienās katru mēnesi dievkalpojumi norisinās vācu valodā un vasaras periodā vēl biežāk, kad tajā ierodas viesmācītāji.

Katedrāle ir īpaši ievērojama ar tās ērģelēm, kas ir lielākās mehāniskās ērģeles pasaulē. 1779. gadā tās uzbūvēja ērģeļu speciālists Heinrihs Andreas Konciuss un sākotnēji tām bija 38 reģistra orgāni. 1885. gadā notika ērģeļu pārbūve un tās tika paplašinātas līdz 131 reģistram. Šajā laikā Sv. Trīsvienības baznīcas ērģeles kļuva par lielākajām pasaulē. Mūzikas instruments saglabāja šo titulu līdz 1912. gadam, kad tās pārspēja Hamburgas ērģeles. Kopš tā laika Liepājas baznīcas ērģeles ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles, kas saglabājušas savu sākotnējo izskatu un nav pārbūvētas, ar vairāk nekā 7000 stabulēm un pēdējās, kurās vēl šodien izmanto Konciusa veidotās stabules.

Šodien Svētās Trīsvienības baznīca kalpo ne tikai sakrālām funkcijām, bet tajā norisinās arī Liepājā nozīmīgi kultūras pasākumi– tajā var baudīt ērģeļmūzikas koncertus un jau par tradīciju kļuvušo ērģeļmūzikas festivālu, kas notiek katru septembri un citus, dažādus pasākumus. Interesentiem piesakoties iepriekš ir iespējams vērot ērģeļu paraugdemonstrējumus.

2012.gadā tika pabeigts projekts “Sv. Trīsvienības katedrāles celtniecības struktūras stiprināšana un Liepājas Svētās Trīsvienības sociālekonomiskā potenciāla paaugstināšana”. Tā ietvaros tika veikti vairāki nozīmīgi pasākumi, lai saglabātu un atjaunotu katedrāli – pamatnes stiprināšana, jumta renovācija un vides pieejamības risinājumi. Projekta noslēgumā tika izveidoti vides pieejamības risinājumi, kurā tika izveidoti un novietoti 2 pandusi katedrālē, tādējādi atvieglojot piekļuvi cilvēkiem ar kustību traucējumiem pie galvenās ieejas un altāra. Pie baznīcas galvenās ieejas ir uzstādītas Braila plāksnes ar baznīcas siluetu un objekta aprakstu. Kopš tā laika ir pieejams arī bērnu rotaļu stūrītis. Šie šķietami mazie darbi ir bijušo ļoti nozīmīgi, jo tie ievērojami palielināja katedrāles pieejamību visiem cilvēkiem, arī ar īpašām vajadzībām. Tagad tā vēl vairāk pilda savu uzdevumu Liepājas pilsētā. Bērnu stūrītis ir kļuvis par piesaistošu vietu vecākiem ar bērniem, kas tiek regulāri apdzīvots gan dievkalpojumu, koncertu gan katedrāles ikdienas laikā. Kā arī informācijas plāksne, kas piesaista garāmgājējus, kuri vēlas apskatīt taktilā veidoto katedrāles siluetu.

Izmantojiet iespēju uzkāpt katedrāles tornī, no kurienes varat baudīt lielisko Liepājas panorāmu ar skatu uz jūru!