Liepājas promenāde

Nosaukums nāk no franču valodas vārda “promenade” un nozīmē pastaigu vai pastaigu takas ar dekoratīviem elementiem. Šī reiz bija slēgta teritorija. Tagad tā ir pārvērsta par jauku pārgājienu vietu. Promenādes izveidošanas ideja ir saistīta ar faktu, ka Liepājā, kas ir ostas pilsēta, cilvēkiem nebija daudz iespēju redzēt kuģus.

Tajā atrodas gan gājēju celiņš, gan laipas, no kura paveras skats uz ostas piestātnēm ar laivām, jahtām, gan strūklaka, kas līdzinās jūras vilnim, stiepdamies no Tirdzniecības kanāla krastiem. Promenādē atrodas arī taktiāla karte, kurā ir redzama osta un apkārtējās ēkas. Dienas tumšajā laikā šī vieta ir aprīkota ar krāsainām gaismām, dodot iespēju izbaudīt romantiskus vakarus vai jaukas ģimenes pastaigas.

Pirms vairākiem gadiem, Liepājas pilsētas pašvaldība atvēra pirmās divas šķērsielas ceļā uz Ostmalu, kas bija slēgta teritorija okupācijas laikā. Pašlaik promenāde stiepjas vien 200 metru garumā, kas ir apmēram trešdaļa no paredzētās zonas, bet par spīti tam tā ir kļuvusi par vienu no populārākajiem pilsētas tūristu apskates vietām. Drīzumā ir paredzēts atklāt promenādi garākā posmā – no Radio ielas līdz Loču tornim.

Atskatoties nesenā pagātnē, ir iespējams noteikt promenādes attīstības posmus. 2001.gadā Vecajā Ostmalā tika atvērta Radio iela. 2002. gadā sākās promenādes pirmā posma būvniecība pēc “Arhis” projekta. 2004. gadā tika atklāta Olgas Šilovas un Roberta Riekstiņa skulptūra “Dzintara pulkstenis”, kurā tika izmantoti aptuveni 50 litri dzintara gabalu, ko kopīgiem spēkiem bija saziedojuši pilsētas iedzīvotāji. 2004. gada beigās labāko Latvijas arhitektūras darbu balvu “Ainava, dārzs, labiekārtošana, vides dizains” ieguva Vecā Ostmala un “Dzintara pulkstenis”, par spīti kritiķu negatīvajām atsauksmēm un skeptisko noskaņu.

Promenādes skats uz ostas piestātnēm ir droši liekams uz pastkartēm. Ostas promenādes dekorācija “Dzintara pulkstenis” Liepājas pilsētā simboliski skaita lieliski pavadītu laiku. Šis mākslinieciskais veidojums ir apmēram četrus metrus augsts to veido aptuveni 50 litru dzintara gabaliņu, un tas ir izgatavots no cinkota tērauda un rūdīta stikla. Projekta metaforiskā simbolika ir kodēta objekta praktiskajā uzdevumā – izstādīt, aizsargāt, saglabāt un cienīt katru dzintara gabalu, ko daudzi cilvēki ziedoja savai pilsētai. Pulksteņa autore ir Ventspilī dzimusī tēlniece Olga Šilova. Māksliniece 1991.g. ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas tēlniecības nodaļu. Ieguvusi Humanitāro zinātņu maģistra grādu vizuāli plastiskajā mākslā.

Vakaros un naktī apmeklējot promenādi, pamanīsiet, ka šeit ir aktīva naktsdzīve. Promenādes malā atrodas dažādas iestādes, kurās var labi pavadīt brīvo laiku. Tās garumā ir krogi, veikali, galerijas un klubi. Viena no ievērojamākajām atpūtas vietām ir Fontaine Palace mūzikas klubs, kas ir viens no Latvijas vadošajiem klubiem. Tajā ir 2 stāvi ar platību, kas piemērota līdz pat 650 cilvēkiem un tas ir atvērts visu diennakti 7 dienas nedēļā visa gada garumā. Klubā, kas atrodas pilsētas centrā gar kanāla malu, gandrīz katru vakaru var baudīt dzīvo mūziku, un šajā vecajā noliktavā viesojas grupas no visas pasaules .

Promenāde ietver divas iespaidīgas viesnīcu celtnes: viesnīcu Fontaine Royal, kas ir uzbūvēta atjaunotā padomju laika ēkā, kuras interjerā mijas Ēģiptes zelta greznība ar aukstu un drūmu Padomju laika betonu, un 5 zvaigžņu dizaina Promenade viesnīca, kas tika izveidota, atjaunojot veco ostas smaili. Promenade viesnīcas vestibilā ir ļoti jauka mākslas galerija, kuru ir noteikti vērts ikvienam apmeklēt. Promenade viesnīca piedāvā dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas, tostarp ūdens slēpošanu un makšķerēšanu. Apmeklētāji var izmantot viesnīcas trenažieru zāli.