Liepājas muzejs

Muzeji aicina mūs redzēt, mācīties un pieredzēt. Došanās uz vietējo vēstures muzeju var būt izklaidējošs un izglītojošs veids, kā pavadīt dienu. Ja vēlaties uzzināt par Liepājas pilsētas un apkārtnes vēsturi, tad īstā vieta, kur doties ir Liepājas muzejs.

Liepājas muzejs ir viens no ievērojamākajiem un lielākajiem novadu muzejiem valstī, kas ir nozīmīgs nacionālais kultūras mantojuma nēsātājs un izplatītājs. Pirmais aicinājums ziedot muzejam notika jau 1910. gadā, kad „Libauscher Zeitung” avīzē tika publicēts lūgums ziedot senlietas muzejam, lai saglabātu pilsētas vēsturi. Tā autors bija vēsturnieks un skolotājs Aleksandrs Vēgners. Pirms aicinājuma publicēšanas viņš par saviem līdzekļiem jau bija ieguvis īpašumā tautastērpus priekš muzeja, apstaigājot tuvējo pilsētas teritoriju. Tas atzīmē Dienvidkurzemes tautastērpu kolekcijas vākšanas sākumu. Kad pēc gada vācu pilsonība izveido Liepājas Senatnes biedrību, Vēgners tiek iecelts par biedrības pirmo priekšsēdētāju, ilgu laiku veicot vietējo vēstures liecību ziedojumu rosināšanas. Par iegūtajiem ziedojumiem muzejam viņš pastāvīgi informēja pilsētas iedzīvotājus ar avīžu starpniecību. Liepājas muzejs tika atvērts 1924. gada 30. novembrī. Kurzemes muzeja biedrībai bija jāapkopo visi tie krājumi, kurus bija savākušas vairākas atsevišķas pilsētas biedrības. Pēc laika tas tiek īstenots, un dienā, kad muzejs tika atvērts, vienā ēkā atradās krājumi no Liepājas Latviešu mākslas veicināšanas biedrības, skolotāju arodbiedrības, Liepājas Senatnes biedrības, un Kurzemes muzeja biedrības. Pēc laika kļuva skaidrs, ka stabilākā no vairākām muzejā esošajām biedrībām ir Kurzemes muzeja biedrība. 1935. gadā muzejs no savas sākotnējās mājas pārcēlās uz Jāņa Čakstes laukumu līdz tā pašreizējai atrašanās vietai Kūrmājas prospekta ēkā, kas tika celta 1900.-1901. gadā. Tagad tas atrodas vienā no skaistākajām 20. gadsimta ēkām Liepājā, ko uzbūvēja arhitekts Pauls Maks Bertči pēc Ernstas fon Ine skices. 1937. gadā pēc paveiktajiem remontdarbiem pilsētas muzejs vēra vaļā durvis tā apmeklētājiem. Divus gadus vēlāk muzejs no Kurzemes muzeja biedrības uzraudzības tika nodots pilsētas pašvaldības pārziņā.

Muzejā ir vairāk nekā 100 000 priekšmetu, bet tā telpās esošie 1500 eksponāti atklāj pilsētas un Dienvidu Kurzemes pagātni no akmens laikmeta līdz 20. gadsimta sākumam: tās seno vēsturi ar unikāliem arheoloģiskiem objektiem, Liepājas viduslaiku vēsturi, 19.-20. gadsimta laikmetīgās zīmes, Dienvidu Kurzemes etnogrāfiju cilvēka dzīves kontekstā, kā arī displejs, kas attēlo kokltēlnieka Mihaela Pankoka dzīves gājumu un mākslinieciskās izpausmes veidu. Šeit atrodas viena no lielākajām izstāžu zālēm pilsētā, kur periodiski notiek jaunas mākslas izstādes. Kopumā muzejs ietver divas izstāžu zāles.
.
Pirmajā stāvā redzami akmens un bronzas laikmeta artefakti, kas atklāti vietējos arheoloģiskajos objektos, ievērojama juvelierizstrādājumu un ieroču kolekcija, kas iegūta no Vikingu apdzīvotās vietas Grobiņā un vintage memoriālā rabilija no abiem pasaules kariem. Uz displeja ir arī gleznas, etnogrāfiskie kostīmi, melnbaltās fotogrāfijas un gadsimtiem vecie bibliji, kā arī ārpus tām ir skulptūru dārzs.

Apmeklētājiem pieejamas ekskursijas ar gidu un dažādi muzeja pedagoģijas semināri grupām. Tās iespējams veikt jebkurā nedēļas dienā gan individuāliem apmeklētājiem, gan apmeklētāju grupām un muzeju tematiskās ekskursijas pieejamas gan latviešu valodā, gan svešvalodā. Jauniešiem un bērniem muzejā ir iespēja iepazīties ar dažādām interesantām tēmām, apmeklējot muzejpedagoģijas nodarbības, kā, piemēram- Dienvidkurzemei raksturīgās rakstu zīmes adījumos, par dzīvi bez elektriskā apgaismoja un sveču darināšanu, iepazīšanās ar Liepājas ostas darbību no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām un pat veikt improvizētus arheoloģiskos izrakumus u.c.