Liepājas ezers

Liepāju ieskauj ūdens. Pilsēta ir Baltijas jūras piekrastē, tajā ir divi lieli ezeri, četri kanāli un papildus mazi ezeri, kopā ap 15. Pilsēta, it īpaši dienvidu daļa ( Vecā Liepāja ), ir gandrīz kā sala. Liepājas ezers ir piektais lielākais ezers Latvijā un tas ir viens no jaunākajiem ezeriem valstī. Tas ir lagūnas tipa, kas nozīmē, ka agrākos laikos tas bija daļa no jūras. Tam ir zemi un lēzeni veidoti krasti. Ezers ir atdalīts no Baltijas jūras 3 km platumā, bet ar jūru to savieno Liepājas tirdzniecības kanāls. Ezers nav dziļš un ir relatīvi šaurs – līdz 3,5 km un garumā apmēram 15 km. Tā galvenās pietekas ir Otaņķe, Bārta un Ālande. Ja dodaties uz Ezerkrastu, jūs varat redzēt labāko skatu uz ezeru no Tisē ielas. No vienas puses ir daudzdzīvokļu ēkas, un, no otras puses, pļava, aiz kuras ir ezers. Nelielais un aizaugušais Liepājas ezers ir viens no svarīgākajiem Baltijas jūras pastāvīgo un migrējošo putnu ezeriem (atpūtas un barošanās apgabals), kurā mitinās vairāk nekā 100 putnu sugas. Tāpat tā ir ne mazāk svarīga purvaino biotopu paredzēto augu sugu zeme. Liepājas ezera ziemeļaustrumu piekrastē, Vītiņu pļavās ir palaisti savvaļas dzīvnieku lopi palieņu pļavu apsaimniekošanai, un ir uzcelts skatu tornis, kas pēc pieprasījuma ir pieejams gida pavadībā. Redzēt interesantas vietas un ainavas, kā arī ceļojumu iespaidus var iegūt ar kājām vai velosipēdu. Dambju sistēma atrodas ezera dienvidrietumos. Ezers kopā ar apkārtējām pļavām ir dabas aizsargājamās teritorijas, galvenokārt tādēļ, ka šeit aug retas augu sugas un tajā regulāri dzīvo vai uzrodas daudzas retas putnu sugas. 1977. gadā Liepājas ezers tika atzīts par ornitoloģisku liegumu jeb tā ir vieta, kurā tiek domāts par ūdensputnu mītnes, spalvu maiņas un tranzīta vietu. 1989. gadā ezers tika iekļauts putnu starptautiskās nozīmes vietu sarakstā. Liepājas ezerā ligzdošanās sezonas laikā atrodas mazliet vairāk par desmit apdraudētajām Eiropas putnu sugām, piemēram, mazais un lielais dumpis u.c. Kopš 2004. gada tas ir iekļauts Natura 2000, kas ir īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīkls Eiropas Savienības dalībvalstīs. Šobrīd Latvijā kopā ir 333 Natura 2000 aizsargājamas dabas teritorijas, kas veido apmēram 12% no valsts platības.

Peldēšana ezerā nav tik jauka kā jūrā, jo ūdens dažreiz ir pelēks. Tomēr ir īpaša vieta peldēšanai Vaiņodes ielas pašā galā, kur ezers ir ļoti tuvu daudzdzīvokļu ēkām. Tas atrodas tieši blakus tramvaja dienvidu galam un lielākajai daļai autobusu uz M. Kempes ielas.

Ir interesanta, bet mazliet netīra un tūristiem nepiemērota vieta, ko sauc par Zirga salu. Tā ir lielākā ezera sala un atrodas ļoti tuvu pilsētas centram, kur tā ir savienota ar tiltu. Jūs varat tur nokļūt ejot pa Ezermalas ielu. No salas apmēram 1 km garā piestātne, ko var mērot ar kājām vai ar velosipēdu, kas tika uzcelta no metalurģijas fabrikas, kas nonāk ezerā un sniedz skaistus skatus. To sauc par Golodovas aizsprostu vai Zirgu salas aizsprostu, taču tas neparādās daudzos ceļvežos, tomēr 2013.gadā tika uzcelts novērošanas tornis, un šī vieta šobrīd kļūst arvien atpazīstamāka. Vēl viens putnu novērošanas tornis atrodas iepriekš minētajā pļavā pie Tisē ielas, Lauku ielas beigās – autobusa nr. 1 galapunktā.