Koncertzāle “Lielais Dzintars”

Liepāja ir pazīstama kā Latvijas mūzikas galvaspilsēta. Ar tās īpašo muzikālo vēsturi, Liepāja spējusi veiksmīgi piesaistīt tūristus no visas Latvijas. Dažus gadus atpakaļ pilsētas muzikālajai bagātībai klāt tika pievienota mūsdienu vērtība- koncertzāle. Tā atrodas Radio ielā 8, kuras projektu izstrādājis Austrijas arhitekts Folkers Ginke. Koncertzāles arhitektūras koncepcija balstās uz Liepājas simbolu – dzintaru.

Lielais Liepājas koncertzāles sapnis ir pastāvējis jau vairāk kā gadsimtu. Jau 19. gadsimta beigās, Liepājas pilsētas dome nolēma par labu koncerta nama izveidošanai un sāka piesaistīt naudu. Ēkas arhitektūras ideja radās 2003. gadā, kad Austrijas arhitekta Folka Gineka darbs uzvarēja starptautiskajā projektu konkursā. 2015. gadā šis sapnis beidzot piepildījās ar jauno koncertzāli “Lielais Dzintars”, kas ir reģionāla centra kultūras pasākumu un notikumu vieta, kā arī rezidence Liepājas Simfoniskajam orķestrim un Emīla Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolai. Tās organizētājs un programmu veidotājs ir SIA “Lielais Dzintars”. Tūristu plūsmas palielināšanās, pakalpojumu nozares attīstība, reģionāla un starptautiska atzīšana, piesaistot jaunus iedzīvotājus no citām vietām Latvijā, ir papildu priekšrocības daudzfunkcionālā centra ieguldījumam kultūras dzīvei Liepājā.

“Lielais Dzintars” durvis apmeklētājiem vēra vaļā oktobrī, kad sākās vairāk nekā divus mēnešus ilga atklāšanas ceremonija līdz gada gada beigām, pakāpeniski atverot Kamerzāli, Eksperimentālo skatuvi un noslēgumā Lielo zāli. Plašajā astoņu stāvu ēkā ar vairāk nekā 14 000 kvadrātmetru platību atrodas trīs koncertzāles- Lielā zāle ar 1010 skatītāju sēdvietām, 200 sēdvietu Kamerzāle un Eksperimentāla skatuve ar 150 vietām, kurus papildina citas Civita Nova sabiedrisko pasākumu telpas, kas ir piemērotas mākslinieciski vērtīgiem kultūras pasākumiem, konferencēm un korporatīvajiem notikumiem, kā arī kafejnīca un restorāns. 2017. gadā Liepājas koncertzālē notika 208 mūzikas, mākslas un korporatīvie pasākumi. Divu gadu laikā tajā ir pabijuši gandrīz pusmiljons apmeklētāju.

Lai nodrošinātu teicamu skaņas kvalitāti, akustiskās pārbaudes ir veikuši koncertzāles akustikas dizaineri, kas ir vieni no pasaules līderiem savā jomā – kompānija “Müller-BBM” (Vācija) profesora Karlheinza Millera vadībā. Īpašs uzsvars tiek likts uz zālē iekļautajiem akustiskajiem aizkariem, kas ļauj tos pielāgot dažādu mūzikas žanru skaņai ar augstu kvalitāti un skaņas reverberācijas mērījumu rezultātiem. Kā skaidro akustiķi, tie norāda uz siltu un mērenu skaņas plūsmu, salīdzinājumā ar lielāko daļu koncertzāļu, kas ļauj kvalitatīvi dzirdēt katra atsevišķa instrumenta skaņu. “Müller-BBM” ir izstrādājusi akustiskus risinājumus teātriem un koncertzālēm Ņujorkā, Pekinā, Sanktpēterburgā, Venēcijā, Romā un citās kultūras galvaspilsētās visā pasaulē.

Koncertzāles informācijas centrā apmeklētāji var iegādāties biļetes uz pasākumiem, saņemt informāciju par Liepājas pilsētu un koncertzāli, iegādāties grāmatas un suvenīrus, kas saistīti ar arhitektūru, mākslu un kultūru, kā arī pieteikties ekskursijām uz koncertzāli. Grupas ir aicinātas izpētīt koncertzāli ar gida palīdzību.

Balvas

2016. gads bija laiks, kad Liepājas pilsētas koncertzāles celtniecības projekts ieguva vairākus starptautiskus un nacionālus arhitektūras apbalvojumus. Ieskaitot “Architizer A + balvu 2016” kategorijā “Kultūras centrs / teātris”, “Globālo arhitektūras apbalvojumu 2016” (Čikāga, ASV) kategorijā “Labākais jaunais arhitektūras projekts”, otro augstāko Latvijas arhitektūras apbalvojumu- Sudraba ananāsu , tāpat kā atzinības tādās ceremonijās kā “Latvijas būvniecības balva 2015” un “Gada labākā būve Latvijā 2015”. Ņujorkā tā izpelnījās “Amerikas arhitektūras balvas”, kas godina izcilu pasaules arhitektūru, atzinību. Dažas dienas vēlāk, 28.oktobrī Itālijā, Romā “Eiropa betona ražotāju balvas” ceremonijā Liepājas koncertzāle saņēma otro balvu līdzās Holandes un Īrijas valstu publiskajiem celtniecības projektiem.