Karaostas cietums

Vēsture

Liepājas Karostas cietums tika uzcelts 20. gadsimta sākumā Karostas slimnīcas vajadzībām, tomēr tas nekad netika izmantots tā primārajam mērķim. Kopš tā darbības sākuma tas ir kalpojis kā pagaidu disciplinārā pārkāpumu soda izciešanas vieta flotei un tās padotajiem.

Jau 1905. gadā garnizonu jūrnieki, kuri bija iesaistīti 1905. gada revolūcijas pasākumos, tika sodīti cietumā. Vieta, kas atrodas pretī cietumam, kļuvusi par kapiem daudziem ieslodzītajiem, kuri tika nošauti pie cietuma žoga. Ēkas pastāvēšanas laikā tā vairāk kalpoja kā liels cietums gan Padomju armijai, gan Latvijas armijas flotei. Pēdējie ieslodzītie atstāja savas piezīmes uz cietuma sienām vēl pavisam nesen – 1997. gadā. Šajā cietumā ir tikušas laupītas daudzas dzīvības. Šodien ir zināms, ka totalitāro režīmu laikā cietumā tika nošauti 150 cilvēki.

Karostas cietumu apvij vairākas leģendas. Viena no tām stāsta par jaunu vīrieti un viņa līgavu. Vācu patruļa 1944. gadā arestēja jaunieti sakarā ar aizdomām par dezertēšanu un viņš tika ievietots kamerā. Tas notika divas nedēļas pirms pāra plānotajām kāzām. Sieviete bija devusies pie līgavaiņa, lai to izglābtu. Lai nonāktu cietumā, viņai nācās atdot godu cietuma apsargiem, taču viņai tā arī neizdevās satikties ar mīļoto, jo viņš jau tika nošauts. Nespējot pārdzīvot notikušo, līgava izdarīja pašnāvību.

Kopš tā brīža viņas tēls, kas ir tērpts baltā kleitā, klīst cauri cietuma telpām, klauvē pie durvīm, izrauj apgaismojuma spuldzes un atstāj skrāpējumus . Šis spoks ir pazīstams kā Baltā dāma.

Atpazīstamība

2010.gadā Amerikas Spoku Mednieki (Ghost Hunters International) atzina Karostas cietumu par pasaules spoku apsēstāko vietu. Spoku mednieki atzina, ka Karostas cietums ir ļoti dzīva vieta. Vēl jo vairāk – sakarā ar paranormālajām parādībām, šis cietums, iespējams, ir viena no visaktīvākajām vietām, kur kādreiz raidījuma komanda ir viesojusies. Tā spēja ne tikai nonākt saskarē ar spoku, to dzirdēt, sajust un redzēt, bet arī konstatēt neparastu parādību klātbūtni ar uztvērēju palīdzību.

Karostas cietums ir saņēmis dažādus apbalvojumus par ieguldījumu tūrisma attīstībā un augstu vērtējuma pakāpi attiecībā uz saviem piedāvātajiem pakalpojumu veidiem. Ceļvedis Lonely Planet atzīmējis Karostas cietumu kā vienu no galvenajiem iemesliem, kādēļ būtu vērts apmeklēt Latviju.

Karostas cietums ir ietverts “10 visneparastākās viesnīcas, kur pavadīt aizraujošu atvaļinājumu Eirpopā” sarakstā. Tops tika publiskots portālā “10things”, kurā apvienoti ieteikumi par to, kur un kā atpūsties Eiropas lielākajās pilsētās.

Tā nav vienīgā reize, kad cietums ir saņēmis atzinību no tūristiem un ceļotājiem. 2011. gadā tam tika piešķirta Eiropas Komisijas EDEN (Izcili Eiropas galamērķi) balva par tūrisma arhitektūras pieminekļa atjaunošanu. 2011.gadā, vadoties pēc pasaules vadošā tūristu izmitināšanas portāla www.hotel.info datiem, Karostas cietums tika atzīts par pasaulē visvairāk apbrīnojamo un neparastāko viesnīcu.

Izklaides iespējas

Šis militārais cietums kopš tās pirmsākumiem ir palicis nemainīgs kopš cara laikiem. Tagad viesi var izjust cietuma daudzveidību dažādos veidos, sākot no īsas nakts ekskursijas un grupu tematiskajām aktivitātēm.

Ekskursijas laikā interesenti var apskatīt cietuma iekštelpas, bet tie, kas ir asāku izjūtu cienītāji- palikt cietuma kamerā un izbaudīt autentiskas sajūtas, izdzīvojot iestudētu realitātes spēli ar sargiem un soda izciešanu. Ir iespēja arī ņemt dalību Karaostas Escape room.

Cietumā atrodas arī apmeklētājiem paredzēts centrs, suvenīru veikals un bufete, kas ir atvērti no maija līdz septembrim. Centrā iespējams noskatīties īsfilmu par cietumu un nofotogrāfēties miltitārajos tērpos no dažādiem laikiem. Ja ekskursanti vēlas apskatīt Karostas apkārtni, ir iespēja izmantot velosipēdu īri un gida pakalpojumus.